Київ, проспект Лобановського 4В
Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах

Графік роботи

ПН-ПТ: 09.00-19.00

СБ-НД: вихідний

Замовити дзвінок

Напрямки роботи

Трохантерит кульшового суглоба

Трохантерит кульшового суглоба

Навігація по сторінці:

 1. Симптоми трохантериту
 2. Прояв трохантериту
 3. Види трохантериту
 4. Хто в групі ризику?
 5. Причини виникнення трохантериту
 6. Діагностика трохантериту
 7. Лікування трохантериту
 8. Прогноз на лікування трохантериту

Трохантерит кульшового суглоба – це дегенеративно-запальне захворювання стегнових сухожиль, при якому вони уражаються в місці з'єднання їх зі стегновою кісткою. Це місце називається великим рожном, або трохантером (від латинського trochanter), звідси і назва патології.

Трохантер є виступом на стегновій кістці, до якого кріпляться сухожилля м'язів таза, сідничних та стегнових м'язів. Анатомічний комплекс перерахованих м'язів відповідає за рухи тазостегнового суглоба, і при ураженні сухожиль комплексу відзначаються напади болю, що локалізуються по зовнішній поверхні стегна.

Симптоми трохантериту

Найчастіше болі дають про себе знати під час руху, вони можуть бути досить вираженими, але в стані спокою зазвичай стихають. Також біль турбує вночі, особливо при положенні на ураженому боці. У більшості випадків захворювання носить односторонній характер, рідко бувають випадки двостороннього запалення. Інші суглоби, крім кульшового, хвороба не вражає.

На початкових стадіях хвороби болю носять періодичний характер, виникають при навантаженнях і в стані спокою швидко проходять. Вони різкі і пульсуючі, але зникають при припиненні рухової активності, тому їм мало хто приділяє увагу. Згодом ситуація погіршується, болі посилюються і вже не залежать від рухової активності. Больовий синдром посилюється при обмацуванні стегнової кістки в місці трохантера.

У занедбаному стані хворого можуть мучити інтенсивні нічні болі, що посилюються в положенні на боці, коли вага тіла тисне на уражений суглоб. На пізніх етапах хвороби больові відчуття можуть спостерігатися також в паховій й сідничній областях, в попереку.

Прояв трохантериту:

 • Біль в зоні великого рожна, який легко можна промацати під шкірою;
 • Також біль посилюється при натисканні на зону великого вертела, і віддає по зовнішній стороні стегна;
 • Біль посилюється під час активних рухів;
 • Біль у стегні виникає при положенні на боці;
 • У спокої больові відчуття проходять;
 • Зберігається діапазон руху в суглобі;

Види трохантериту

Дане захворювання може бути декількох видів:

 • інфекційне (септичне). При присутності в організмі постійного вогнища інфекції (хронічний гайморит, тонзиліт, карієс, холіцистит) хвороботворні мікроорганізми з потоком крові і лімфи потрапляють в тканини, що оточують трохантер. Інша можлива причина - інфекція потрапляє в тканини контактним шляхом з відкритої рани стегна або з області запалення, розташованої поруч з трохантера. Симптоми - яскраво виражені ознаки інтоксикації організму, погане загальне самопочуття, підвищення температури тіла, втрата апетиту.
 • Туберкульозне. В даному місці тазостегнової кістки локалізується туберкульозне вогнище. Симптоми в цьому випадку виражені помірно і проявляються поступово. Частіше хворіють діти, прогноз перебігу цього виду хвороби несприятливий, вихід - грамотне лікування основного захворювання.
 • Неінфекційне (асептичне). Найбільш поширений вид недуги, виникає з причин, не пов'язаних з попаданням інфекції - травми, набір ваги, переохолодження, високі навантаження. Симптомів інтоксикації немає, загальне самопочуття не страждає. Цей різновид найкраще піддається лікуванню.

Хто в групі ризику?

Більш схильні до запалень сухожиль в цьому місці жінки, у чоловіків всі сухожилля міцніші від природи. У осіб, що ведуть спортивний спосіб життя, захворювання зустрічається вкрай рідко. Основна група ризику - жінки клімактеричного віку, які переживають гормональну перебудову організму, що супроводжується ослабленням м'язової і сухожильной тканини. Бувають і винятки, коли трохантеріт тазостегнового суглоба вражає зовсім молодих людей, але при цьому, як правило, трапляється накладка декількох несприятливих факторів.

Причини виникнення трохантериту

Головною причиною виникнення патології вважається зниження еластичності зв'язок. Воно неминуче у жінок в зазначений період життя. Малоактивний спосіб життя та сидяча робота можуть погіршити ситуацію. На цьому тлі пусковим моментом розвитку хвороби можуть стати банальне переохолодження, носіння важких предметів, незвично довга ходьба. Спровокувати розвиток хвороби можуть і такі чинники:

 • Перевантаження кульшового суглоба;
 • Як наслідок інфекційних і застудних захворювань;
 • Травма стегна;
 • Зайва вага;
 • Обмінні та ендокринні захворювання;
 • Системний остеопороз;
 • Занадто активний або, навпаки, пасивний спосіб життя;

Діагностика трохантериту

Дуже часто ураження стегнових сухожиль плутають з артрозом кульшового суглоба. І дійсно, симптоми цих двох захворювань дуже схожі. До того ж часто на рентгенівських знімках за коксартроз приймаються стандартні вікові зміни.

При запаленні трохантера важливо мати ясну картину анамнезу - наявність хронічних вогнищ інфекції, туберкульозу, травм тазостегнового суглоба. Оцінюється характер болю, наявність больових відчуттів при тиску на уражений суглоб, коли пацієнт лежить на боці. Проводяться рухові тести з метою оцінки амплітуди рухів суглоба - збережена або обмежена його активність.

Для виключення патологій зі схожими ознаками проводяться інструментальні дослідження: рентген, УЗД, МРТ або КТ. До томографічних методів обстеження вдаються далеко не завжди, тільки в складних сумнівних випадках, часто картина хвороби ясна і без них. Загальну картину хвороби доповнюють лабораторні методи діагностики: аналізи сечі і крові, специфічні аналізи на ВК, ревматичні проби.

Основні відмінності трохантеріту, що дозволяють поставити правильний діагноз:

 • наявність характерних хворобливих точок на зовнішній стороні стегна, в так званій «зоні галіфе», легко виявляються при пальпації;
 • збереження рухових здібностей ураженого суглоба - коли пацієнт розслабляє ногу, вона без проблем обертається у всіх напрямках (коксартроз робить такі рухи неможливими через больовий синдром в суглобі).

Лікування трохантериту кульшового суглоба

Трохантерит кульшового суглоба набагато легше і швидше піддається лікуванню, ніж артроз тазостегнових суглобів. Метод лікування патології залежить від природи виникнення запалення. Будь-який з видів недуги вимагає комплексного підходу, спрямованого на усунення запалення, ліквідацію хворобливості і запобігання можливих ускладнень.

Інфекційне запалення вимагає призначення антибактеріального курсу лікування, туберкульозний трохантеріт - специфічного протитуберкульозного лікування. У більшості випадків хвороба допомагають перемогти консервативні методики, в які входять:

 • Медикаментозна терапія. Для ліквідації запалення призначаються протизапальні нестероіди, для зняття болю - анальгетики. При сильних болях призначають введення безпосередньо в уражені тканини навколосуглобових глюкокортикоїдних препаратів.
 • Фізіотерапія. До найбільш ефективних фізіопроцедур відносять ударно-хвильову терапію, лазеротерапію, магнітотерапію, PRP терапію, електрофорез. Ці сеанси допомагають поліпшити харчування корисними речовинами ураженої зони і значно знизити запальний процес.
 • Масаж та ЛФК. Регулярні курси масажу допомагають полегшити стан і уникнути рецидивів захворювання. Після усунення гострої симптоматики при трохантериті показана лікувальна фізкультура. Спеціальні вправи активізують кровообіг в ураженій області, допомагають зміцнити м'язи і розтягнути зв'язки. Хороші результати дає постізометрична релаксація - спеціальні вправи, спрямовані на витягування сухожиль.
 • Охоронна терапія. Обов'язкова умова досягнення хороших результатів лікування - обмеження рухливості і щадне відношення до ураженого суглоба на весь час терапії. Навантаження можуть звести ефект від лікування до нуля.

До хірургічних втручань при даному захворюванні вдаються нечасто - тільки в разі наявності гнійного запального процесу. В цьому випадку розкривають сухожильну сумку, яка містить гнійний ексудат, очищають її і проводять ретельну промивку антисептиком. У напів зашиту рану на кілька днів вставляють дренажну трубку, щоб накопичувана рідина могла виходити, а рану можна було ще кілька разів промити й очистити.

В основі лікування трохантеріту ми використовуємо такі методи:

Профілактика розвитку трохантериту

Запобігти розвитку трохантериту, а також багатьох інших хвороб суглобів і м'язів, допоможуть здоровий спосіб життя та регулярна загальнозміцнююча гімнастика. Уникайте невиправданих фізичних навантажень, стежте за вагою - це допоможе уникнути ризику захворювання.

Прогноз на лікування трохантериту

Латентний перебіг хвороби часто стає причиною несвоєчасного звернення хворого до лікарів. Мають місце і лікарські помилки при діагностиці захворювання.

І все ж при своєчасному зверненні до дійсно хороших фахівців прогноз дуже і дуже сприятливий - трохантерит тазостегнового суглоба добре піддається комплексній терапії, причому в короткі терміни. Очікувані ефекти лікування трохантериту:

 • Усунення болю;
 • Відновлення руху без болю;
 • Відновлення й поліпшення якості тканини суглоба;

Лікування трохантериту в місті Київ

Київський центр ортопедії та реабілітації "ZARTA" запрошує всіх, в кого є необхідність пройти курс лікування трохантериту в одній з кращих клінік столиці. Наша клініка спеціалізується на травмах і захворюваннях опорно-рухового апарату. Сучасне обладнання, відповідальні фахівці і власне реабілітаційне відділення - запорука швидкого і успішного лікування!

Ми знахидимось за адресою проспект Лобановского 4В.

Довірте своє здоров'я кращим!

Центр ортопедії та реабилитації "ZARTA".
+38 (096) 273 00 23
+38 (044) 275 79 99

Відгуки наших пацієнтів
Контроль якостіКонтроль якості
Close
Залиште Ім'я та номер телефону,
ми передзвонимо
і запишемо Вас на прийом
Замовити послугу Подзвонити